др Мирко (Љубомир) Благојевић

Професор ВТШСС Пожаревац,

Виши научни сарадник ИДН-а, Београд

Mirko Blagojević je rođen u Požarevcu 1962. godine. Diplomirao, magistrirao i doktorirao je sociologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Uglavnom se bavi sociološkim proučavanjem religije i (pravoslavne) religioznosti u tranzitnim društvima Srbije i Rusije. Viši je naučni saradnik Instituta društvenih nauka u Beogradu i profesor sociologije i poslovnih komunikacija u Visokoj tehničkoj školi stukovnih studija u Požarevacu. Radio je na Geografskom fakultetu Univerziteta u BeograduVisokoj tehničkoj školi strukovnih studija u Požarevcu i Institutu za filozofiju i društvenu teoriju u Beogradu. U više navrata je držao seminare iz sociologije religije na Sociološkom fakultetu Lomonosov Univerziteta u Moskvi i na Belgorodskom državno-nacionalnom Univerzitetu u gradu Belgorodu (Ruska Federacija). Poslednjih godina je aktivan u organizaciji naučno-obrazovne saradnje (mobilnost profesora i studenata) između Univerziteta u Beogradu i ruskih univerziteta. Od 2009. do 2012. godine predavao je kao vanredni profesor sociologiju religije na Filozofskom fakultetu u Nikšiću. Bio je rukovodilac projekata finansiranih od strane Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, Konrad Adenauer Stiftunga iz Beograda iWilfried Martens Centre for European Studies iz Brisela. Objavio je preko 80 radova u domaćim i stranim naučnim časopisima kao i tri monografije: Približavanje pravoslavlju („Gradina“ i „JUNIR“, Niš) 1995. godine; Religija i crkva u transformacijama društva („Institut za filozofiju i društvenu teoriju“ i „I. P. „Filip Višnjić“, Beograd) 2005. godine i "Vitalnost religije u (de)sekularizovanom društvu" (Instiut društvenih nauku, Beograd) 2015. godine.

Звање

Професор ВТШСС/научни сарадник ИФДТ

Назив институције у којој наставник ради са пуним радним временом

Институт за филозофију и друштвену теорију, Београд

Датум запослења

1988

Филозофски факутет Београд

социолошке науке

Списак предмета које наставник држи

Р.б.

Назив предмета

Врста студија

1

Социологија и пословне комуникације

основне студије

2

3

4

5

Репрезентативне референце (минимално 5, не више од 10)

1

Везаност људи за рел. и цркву у бранич. округу, маг. рад, Фил. факултет, Београд, 1994.

2

Приближавање православљу, Градина, Јунир, Ниш, 1995.

3

«Соц. исследование общ. конфликтов», На рубеже веков, Москва, Београд, 1995.

4

«Православље: рел.ренесанса у Србији и Русији на крају XX века», у Учење, орг. и деловање верских заједница и покрета, ЈУНИР и ЗОГРАФ, Ниш, 2001.

5

Рел. промене у постсоцијализму, докт. дис., Фил. фак., Београд, 2003.

6

Рел. и црква у трасформацијама друштва, ИФДТ и Филип Вишњић, Београд, 2005.

7

with Dragana Ćiparizović «Current Desecularization, Globalization and Modernization in Serbia», in Rel. and Globalization , YSSS, XII Annual Inernational Conf., Niš, S&M, 2005.

8

«Revitlal. of Rel. аnd Dialogue», in Rel. Dialogue in the Balcans, Belgrad Open School, 2005

9

«Савремене рел. промене у Србији и процес интегр. у Европу», Фил. и друштво, 1/2006.

10

«Десекулар. и/или клерикал. саврем. српског друштва», у Геокулт. развоја и култура мира на Балкану, Инст. за социлог. ФФ Ниш, 2006.

Збирни подаци научне, односно уметничке и стручне активности наставника

Укупан број цитата

Број домаћих пројеката на којима наставник тренутно учествује

Укупан број радова са SCI (SSCI) листе